309 - Společenská zahrada

Autor: Alois Sečkár
Nadřazená galerie: 3 - Krčské stavby
Založeno: 2012-12-15 15:46:37

Poměrně rozlehlý areál tzv. "Společenské zahrady" leží mezi Michelským lesem a vilovou zástavbou "jádra" Krče, nazápad od Vídeňské ulice. Na jihu ho ohraničuje business areál Zálesí, na severu ulice U Krčského Nádraží vedená souběžně s železniční tratí 210. Počátky sahají do poloviny 19. století:

"Při cestě od nádraží k silnici v č. 86 jest veliká zahrada České společnosti pro zvelebování zahradnictví sem přenesená po zrušení zahrady v Slupích – II. V čele společnosti,r. 1845 založené, byl postaven znamenitý zahradník Josef Fiala (1817 – 1884), jenž odchoval mnoho dobrých zahradníkův." [1]

Další výstavba v tomto koutu Krče byla zřejmě podmíněna otevřením železnice v 80. letech 19. století. Z roku 1886 je dominanta areálu, budova někdejší Dívčí zahradnické školy z roku 1886. Sídlila zde také "České společnost pro zvelebování zahradnictví", která se sem přesunula z původního sídla na Praze 2, a měla zde svou velkou zahradu.
Zahradnictví se zde pěstuje dodneška. Na nějaký čas se v původní budově zahradnické školy usadila oční klinika Lexum, ale od ledna 2013 čeká na nového nájemce. Uvnitř areálu se nachází též významné a jedinečné archeologické naleziště, jak uvádí Zuzana Vlachová.

Za většinu obrazového materiálu zde vděčíme paní Zámostné, současné majitelce.

[1] Kronika královské prahy a obcí sousedních díl I. ( díl MCMIII )

Podkategorie

Obrázky v galerii

Internátní budova Internátní budova Internátní budova Internátní budova Internátní budova Internátní budova Internátní budova
Školní budova Školní budova Školní budova Zahradnická škola Zahradnická škola Zahradnická škola Zahradnická škola
Zahradnická škola Zahradnická škola Zahradnická škola Výuka Výuka PhDr. Anna Berkovcová PhDr. Anna Berkovcová
Propagační materiál Vysvědčení Vysvědčení Učební smlouva Internátní řád Internátní řád Internátní řád

Celkem 28 obrázků

Nadřazená galerie: 3 - Krčské stavby

TOPlist