309 - Společenská zahrada

Autor: Alois Sečkár
Nadřazená galerie: 3 - Krčské stavby
Založeno: 2012-12-15 15:46:37

Poměrně rozlehlý areál tzv. "Společenské zahrady" leží mezi Michelským lesem a vilovou zástavbou "jádra" Krče, nazápad od Vídeňské ulice. Na jihu ho ohraničuje business areál Zálesí, na severu ulice U Krčského Nádraží vedená souběžně s železniční tratí 210. Počátky sahají do poloviny 19. století:

"Při cestě od nádraží k silnici v č. 86 jest veliká zahrada České společnosti pro zvelebování zahradnictví sem přenesená po zrušení zahrady v Slupích – II. V čele společnosti,r. 1845 založené, byl postaven znamenitý zahradník Josef Fiala (1817 – 1884), jenž odchoval mnoho dobrých zahradníkův." [1]

Další výstavba v tomto koutu Krče byla zřejmě podmíněna otevřením železnice v 80. letech 19. století. Z roku 1886 je dominanta areálu, budova někdejší Dívčí zahradnické školy z roku 1886. Sídlila zde také "České společnost pro zvelebování zahradnictví", která se sem přesunula z původního sídla na Praze 2, a měla zde svou velkou zahradu.
Zahradnictví se zde pěstuje dodneška. Na nějaký čas se v původní budově zahradnické školy usadila oční klinika Lexum, ale od ledna 2013 čeká na nového nájemce. Uvnitř areálu se nachází též významné a jedinečné archeologické naleziště, jak uvádí Zuzana Vlachová.

[1] Kronika královské prahy a obcí sousedních díl I. ( díl MCMIII )

Podkategorie

Obrázky v galerii

Pohlednice PhDr. Anna Berkovcová Vysvědčení Krč

Celkem 4 obrázky

Nadřazená galerie: 3 - Krčské stavby

TOPlist