Stará Krč - Galerie

Index | Alois Sečkár | 23. 02. 2015 15:21:32

První zmínky o obci Kunratice se objevují koncem 13. století. Centrem byla tvrz, která stála v místech dnešního zámku naproti radnici v ulici K Libuši. Roku 1407 Kunratice odkoupil král Václav IV. a v nedalekém lese nechal postavit svůj lovecký hrádek pojmenovaný nepříliš nápaditě "Nový Hrad". Zde pobýval, když ho roku 1419 ranila mrtvice, o dva roky později hrad dobyli a vypálili Husité. Přestože už od té doby neby nikdy obýván, jsou pozůstatky jeho sklepení dodnes dobře patrné a v roce 2013 prošlo místo rekonstrukcí.

\r\n\r\n

Kunratice v příštích staletích několikrát změnily šlechtického majitele. Velký úpadek přišel za svobodného pána Petra z Liebentahlu, který coby účastník poraženého stavovského povstání musel po Bílé Hoře uprchnout a ves zpustla. Zůstaly zde prý pouze dva statky (grunty). Jakás takás obnova přišla až na konci 17. století.

\r\n\r\n

Barokní rozkvět pak přišel po roce 1721 díky rodu Golčů. Z té doby pochází například přestavba kostela sv. Jakuba. Kuntratice šlo v polovině 18. století považovat za "přímo ukázkový příklad pozdně feudálního hospodářství". Dnešní podoba zámku je z 19. století z doby vlády Korbů z Wiedenheimu.

\r\n\r\n

Konec 19. a počátek 20. století znamenal rozvoj spolků a institucí, které postupně předznamenávaly rozvoj z bezvýznamné vesnice na menší město - četnická stanice, dobrovolní hasiči, spolek Sokola, pošta a nakonec v roce 1935 též škola. Od roku 1925 sem jezdil autobus z Prahy. Součástí hlavního města se staly Kunratice na Nový rok 1968, od roku 1990 jsou samostatnou MČ Praha-Kunratice.

\r\n\r\n

- čerpáno z textu "Historie Kunratic" od Ing. Mydlarčíka


Obrázky v galerii:

Celkem 19 obrázků


Nadřazená galerie:

Podkategorie:

Související články:

  Nahoru   Index
TOPlist