Stará Krč - Galerie

Index | Alois Sečkár | 15. 12. 2012 15:46:37
Poměrně rozlehlý areál tzv. "Společenské zahrady" leží mezi Michelským lesem a vilovou zástavbou "jádra" Krče, nazápad od Vídeňské ulice. Na jihu ho ohraničuje business areál Zálesí, na severu ulice U Krčského Nádraží vedená souběžně s železniční tratí 210. Počátky sahají do poloviny 19. století:

\r\n\r\n"Při cestě od nádraží k silnici v č. 86 jest veliká zahrada České společnosti pro zvelebování zahradnictví sem přenesená po zrušení zahrady v Slupích – II. V čele společnosti,r. 1845 založené, byl postaven znamenitý zahradník Josef Fiala (1817 – 1884), jenž odchoval mnoho dobrých zahradníkův." [1]

\r\n\r\nDalší výstavba v tomto koutu Krče byla zřejmě podmíněna otevřením železnice v 80. letech 19. století. Z roku 1886 je dominanta areálu, budova někdejší Dívčí zahradnické školy z roku 1886. Sídlila zde také "České společnost pro zvelebování zahradnictví", která se sem přesunula z původního sídla na Praze 2, a měla zde svou velkou zahradu.
\r\n\r\nZahradnictví se zde pěstuje dodneška. Na nějaký čas se v původní budově zahradnické školy usadila oční klinika Lexum, ale od ledna 2013 čeká na nového nájemce. Uvnitř areálu se nachází též významné a jedinečné archeologické naleziště, jak uvádí Zuzana Vlachová.

\r\n\r\nZa většinu obrazového materiálu zde vděčíme paní Zámostné, současné majitelce.

\r\n\r\n[1] Kronika královské prahy a obcí sousedních díl I. ( díl MCMIII )

Obrázky v galerii:

Celkem 28 obrázků


Nadřazená galerie:

Podkategorie:

Související články:

  Nahoru   Index
TOPlist