Stará Krč - Galerie

Index | Alois Sečkár | 16. 10. 2011 13:57:42
Nejméně od 14. století se zhruba v místech dnešního tzv. krčského zámečku nacházela tvrz Dolní Krč, kolem které byly též zřízeny okolní tři rybníky. Kořeny samotného zámku sahají do 18. století, kdy zdejší velkostatkářský dvůr patřil klášteru sv. Havla.
\r\nUž tehdy byl určen základní dnes viditelný půdorys objektu, zhruba uprostřed budovy byla kaple sv. Havla, jehož jméno nese rekonstruovaná stavba dnes coby "Hotel Chateau St. Havel". Dnes známou podobu mu dal začátkem 19. století baron Schlosser. Po roce 1880 koupil zámek a přilehlý statek Tomáš Welz, významná to postava místní historie, a právě po něm se zámečku říká "Welzův".
\r\n\r\nWelzům panství zabavili v roce 1948 a nevyužitý areál začal chátrat. Dezolátní stav se stal osudným komplexu hospodářských budov, které byly strženy nebo se samy zřítily do roku 1977. Budova samotného zámku ale vydržela i čekání po roce 89, než se konečně dočkala opravy a byla přeměněna na luxusní hotel s přilehlým golfovým mini-resortem. Přitom se změnila původní růžová (vzpomínám, jak mu děda říkával "cukrový zámeček") barva zdiva na dnešní krémově hnědou. Zámek se nalézá v ulici Před Nádražím, nedaleko dnešní železniční stanice Praha-Krč.

Obrázky v galerii:

Celkem 4 obrázky


Nadřazená galerie:

Podkategorie:

Související články:

  Nahoru   Index
TOPlist