Stará Krč - Články

  Informační brožura - Šimsovo sanatorium
Materiály | Alois Sečkár | 09. 11. 2013 11:55:00
Dobová brožura propagující služby Šimsova sanatoria v Krči

Informační brožura - Šimsovo sanatorium

Dostala se nám do rukou dobová informační brožura „Sanatorium dra. Šimsy v Krči u Prahy. Jde o zajímavé svědectví o tom, jak ústav ve své době vypadal a fungoval. Chybí bohužel přesná datace, ale sanatorium fungovalo mezi léty 1909 a 1916 [1], její vydání lze tedy umístit do tohoto období. Všech 18 listů publikace vám nyní nabízíme v této galerii. Obal je sice potrhán, ale jinak se knížečka zachovala skvěle.

Na stránkách je postupně představen vznik a účel sanatoria, které si kladlo za cíl „fysikální a tetickou léčbu chorob vnitřních, zvl. srdečních, žaludečních a nervových“, jsou představeny používané léčebné metody, mezi které krom specifických diet a obvyklých lázeňských procedur patřila i léčba elektřinou a radiem a je představen režim pro klienty vč. rozpisu časů jídel, které byly čtyři – snídaně, oběd, svačina a večeře. Nechybí mapka areálu a shrnutí podmínek pro přijetí a pravidel chování.

Stránky textu jsou doplněny fotografiemi a brožura krom toho obsahuje čtyři krásné ilustrace zobrazující, jak sanatorium v té době vypadalo. Celkově jde beze sporu o velmi atraktivní materiál pro milovníky historie, díky kterému je možné nenásilnou formou nahlédnout do lázeňského života v českých zemích na sklonku monarchie.

 

Odkaz na galerii: ZDE

 

[1] http://euro.e15.cz/profit/neuropsychiat-jan-simsa-zalozil-penzion-pro-bohate-pany-898649

  Nahoru   Index
TOPlist